Kam se poděla naše schopnost vidět zázraky?

Celý můj život mě motivují činy i slova výjimečných lidí. Jejich moudrost i originalita, nevšednost a rebelství, které tento svět dělají pro lidi obyvatelným, mne nepřestávají překvapovat. A tak to, co mi sdělují, předávám dál. Ať ta slova a obrazy potěší Váš další den. Království Boží není místo v nebi, ale stav srdce. Není důležité jakého jsi vyznání. Chováš-li se jako člověk, je mi jedno z jakého důvodu.

Zvrácené alibi – „Jsme na to zvyklí“….

18. března 2014 v 19:00 | Diana
V denním tisku čtu zprávu o tom, že se politikům po ukončení jejich politického působení přidělují takzvané "trafiky" firmičky, funkce, pozice, které jim zaručí několikaletý příjem úměrný jejich předhozím příjmům bez většího úsilí. Důvod? Jsou na takový příjem zvyklí.
Romům se přidělují oprávněné sociální dávky, přestože by měli být více motivováni vzdělávat se, pracovat, rekvalifikovat. Stát to tak chce. Hledám odpověď, proč několik generací Romů zde v České republice nepracuje a práci ani nehledá. Prý jsou zvyklí brát od státu přídavky na děti, které jim mzdu vynahradí a tak místo vzdělávání a hledání práce rodí a svoje děti dále vychovávají k tomu, že vzdělání a práce není pro ně a zákonodárci si s tím hlavu nelámou. Zkrátka je to takový jejich národní zvyk.
Sleduji drama, které se odehrává v Číně a dojetím nemohu skoro dýchat. Tisíce lidí pracují ve fabrikách doslova jako otroci 13 - 20 hodin denně s minimálním nárokem na jídlo a odpočinek s minimálním nárokem na hygienu nebo lékařské ošetření. Ochrana lidských práv zde nemá sebemenší vliv. Žijí doslova jako v koncentračních táborech. Člověk je zde produkt, věc…A stokrát nemilosrdnější je zde vztah lidí ke zvířatům. To, že zde jsou psi a kočky součástí jídelníčků by kdejaký Evropan přenesl ještě s mávnutím ruky. Je to věc kultury. My tak jíme roztomilé králíčky a telátka a kuřátka a nijak to neprožíváme. Co je ovšem zarážející, že tato zvířata jsou neuvěřitelným způsobem před smrtí mučena!!! Psi aby byli chutnější a maso se více prokrvilo jsou před smrtí UTLUČENI intenzivním krutým bitím. A psi a kočky jsou zbavováni srsti zaživa a ještě když z nich stáhnou poslední kousek srsti, žijí… Mezinárodní organizace na ochranu zvířat apelují na hromadné vyvražďování psů a koček v Číně a zákonodárci se tím tudíž přece jen jsou nuceni zabývat. Ovšem problém je, že pes a kočka jsou odpradávna součástí jídelníčku Číňanů. Je to takový národní ZVYK.
A naším národním zvykem je zavírat oči před takovými věcmi a tvrdit, že s tím stejně nic moc nezmůžeme. A tak se ty zrůdnosti dějí dál a my v duchu hesla "z cizího krev neteče" žijeme v poklidu, hemžíme se, chodíme do práce, pak na pivo, na hokej a je nám fajn.
A potom se najednou stane, že my nebo někdo v našem okolí onemocní vážnou chorobou, rakovinou, srdeční poruchou, začne brát antidepresiva z nadměrných nesnesitelných úzkostí nebo začne mít potíže se alkoholem nebo jinou závislostí… k tomu, aby se náš svět zhroutil, stačí velmi málo. A my se ptáme proč? Co jsme komu udělali?!!!!! Vždyť nikomu nic špatného neděláme!!! Na to ale znám možná odpověď. Zvykli jsme si nevidět bolest, kterou způsobujeme svojí lhostejností. Zvykli jsme si na pohodlí a blahobyt. Stále naříkáme na to, co nemáme a neumíme být vděční za to, co máme a hlavně jsme zvyklí žít se lží, která nás obklopuje.
Už slyším ty posměšné argumenty: Takže já mám rakovinu proto, že nezabráním otrokářství v Číně? Každý z nás má sice jen jeden hlas z miliard, ale jedno můžeme - můžeme se stát součástí mlčící většiny nebo probouzet lidi k tomu, aby proti takovým věcem bojovali. Stejně tak jako milióny lidí fandí hokeji, mohly by milióny lidí bušit na vrata zákonodárcům a podporovat ochránce lidských práv a ochránce zvířat abychom věci, které nejsou v souladu s lidstvím změnili a žili ve světě, kde lidé ani zvířata netrpí bolestí, hladem, nedostatečnou zdravotní péčí a nejsou vězněni jejich těla ani duše.
Přestaňme zvyk používat jako argument. Dříve jsme byli zvyklí lézt po stromech nazí. To se také změnilo. Žijeme ve světě, kterému, nevím zda právem, říkáme civilizovaný. V celé řadě kultur v historii byly zvyky, které se musely z důvodu jejich nemorálnosti změnit jako třeba zotročování Černochů, vyvražďování Indiánů, Šoa atd. Proč bychom měly zvyk považovat za důvod trvání něčeho, co je rozporu s lidstvím?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


TOPlist